Poniedziałek, 2 października 2023 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 
Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Okiem pracownika

W dziale tym zamieszczamy wybrane artykuły i informacje nadesłane do nas od pracowników Poczty Polskiej S.A. na mail kontakt@solidarnosc-poczta.pl


Autor: Mal   Data: 2012-06-09
Urzędy Pocztowe dla Banków
Związek Banków Polskich podał, że 75,9 proc. banków w Polsce korzysta z outsourcingu. Ważne jest też to, że kolejne 13,8 proc. z nich chce obecnie powierzenia pewnych czynności podmiotom zewnętrznym. Czy zatem My nie możemy bankom pomoc proponując im sieć 8-u tysięcy urzędów pocztowych do realizacji ich usług?
Szczególnie, że sytuacja nam sprzyja bo jak podaje portal wnp.pl Bank Zachodni WBK po połączeniu z Kredyt Bankiem planuje zamknąć 40-50 placówek i to obu banków. Podobinie Nordea Bank Polska zakłada likwidację około 60 placówek a zarząd Citi Handlowego zamierza zwolnić do 590 osób. Ważne więc by Poczta stała się teraz insourcerem dla banków i mogła w ich imieniu zawierać umowy o karty kredytowe, pożyczki i kredyty nie tylko z konsumentami, ale też z mikro- i małymi przedsiębiorcami, gdyż ryzyko związane z zawieraniem tych umów jest niskie i nie wymaga już tak ścisłej kontroli ze strony KNF. To daje nowa regulacja outsourcingu, która weszła w życie 27 października 2011 r. w ustawie o zmianie ustawy Prawo bankowe. Ustawa ta mówi, że bank jest upoważniony do powierzenia nie tylko, jak to dotąd było, wykonywania pośrednictwa w zakresie czynności bankowych (z art. 5 Prawa bankowego), ale też czynności z art. 6, które są czynnościami bankowymi przy wykonywaniu ich przez banki, a nie są zastrzeżone wyłącznie dla ich kompetencji. Jest to dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, bo powinna oznaczać, iż oferta kredytowych produktów finansowych ze strony banków będzie łatwiej dostępna i tańsza, a do tego Poczta Polska też powinna się przyczynić. Przy oferowaniu naszej sieci urzędów bankom do realizacji ich usług warto brać też pod uwagę, że jak podają media w najbliższej dekadzie w Polsce 78 proc. transakcji wciąż będą stanowić płatności gotówkowe.

Karta Rabatowa Orlen
 
Webmaster: Sławek  ®2007