Czwartek, 2 maja 2024 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 




Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Aktualności

Autor: Janusz Szabowski   Data: 2008-09-20
KOMUNIKAT
z posiedzenia Komisji Międzyzakładowej w dniu 16 września br.
Posiedzenie obejmowało cztery punkty:

- omówienie sytuacji bieżącej w Poczcie Polskiej,
- przyjęcie uchwał dotyczących złagodzenia skutków czerwcowego strajku,
- kontynuacja sporów zbiorowych z pracodawcą,
- omówienie postawy przedstawicieli „Solidarności” na zapowiadane spotkanie dotyczące przyszłości poczty polskiej.

1. Bogumił Nowicki i Paweł Jędrzejewski obszernie streścili wydarzenia, które miały miejsce w samej Poczcie Polskiej lub dotyczyły działalności przedsiębiorstwa, albo Związku. Najważniejszym z nich jest niewątpliwie zakończenie parlamentarnej procedury uchwalenia ustawy o komercjalizacji Poczty Polskiej. W ostatnim etapie tych prac Sejm przyjął poprawkę Senatu RP przywracającą Ministrowi Infrastruktury przyszły nadzór nad procesem komercjalizacji PP oraz działalnością firmy po przekształceniu. Ustawa w takim kształcie przekazana została Prezydentowi RP. Przypomnę, że nasza organizacja konsekwentnie wykazywała bałamutność w sensie naprawczym forsowanego przez ostatnie lata projektu oraz jego szkodliwość dla perspektywicznego rozwoju przedsiębiorstwa i stabilności stutysięcznej załogi. Stąd, w oparciu o decyzję Rady Sekretariatu Łączności NSZZ „Solidarność”, apel do Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego o nie składanie podpisu pod tym aktem prawnym i nie wprowadzanie go do obrotu prawnego. Z innych zdarzeń warte odnotowania było spotkanie Bogumiła i Pawła z Ministrem Maciejem Jankowskim i Dyrektorem Generalnym Andrzejem Polakowskim. Jak skomentowali to nasi przedstawiciele, spotkanie to może być wstępem do powrotu cywilizowanych relacji pomiędzy pracodawcą i właścicielem, a naszym Związkiem. Takim sygnałem jest decyzja w sprawie wypłaty premii rocznej dla uczestniczących w czerwcowym strajku, choć podobno trzy z wielu organizacji związkowych działających w PP wypowiedziały się na ten temat negatywnie, podczas przeprowadzonej przez DG konsultacji. W zasadzie trudno komentować taką postawę, tak samo, jak trudno organizacje te określać mianem związkowych. Smutnym i przygnębiającym jest brak postępu w pozytywnym rozwiązaniu sprawy naszego kolegi Jurka Raciborskiego. Ten zaciekły upór drugiej strony stoi w sprzeczności z zapowiedziami powrotu na drogę dialogu i współpracy, a wzajemne wypieranie się przez ministra i dyrektora inspiracji do decyzji o zwolnieniu Jurka, nie licuje z powagą sytuacji wyrzuconego z pracy, długoletniego i zasłużonego pracownika. Bogumił Nowicki skomentował też odwołanie Bożeny Borys – Szopy z funkcji Głównego Inspektora Pracy, jako akt nieprzyjazny w stosunku do „Solidarności”, mogący osłabić zaangażowanie struktur PIP wobec spraw wnoszonych przez nasz związek. Wartym odnotowania jest też fakt zatrudnienia w PP na stanowisku zastępcy Dyrektora Generalnego Pani Agnieszki Sardeckiej, osoby dotąd sprawnie i skutecznie działającej w obszarze biznesowym. W przypadku przyjęcia rozwiązań komercjalizacyjnych, może to być postać znacząco wpływająca na przyszły kształt i charakter Poczty Polskiej.

2. Komisja Międzyzakładowa podjęła uchwałę o skierowaniu dodatkowych środków z zasobów Komisji do struktur podzakładowych, które zmagają się jeszcze z największymi wypłatami odszkodowań za utracone w wyniku udziału w strajku wynagrodzenie. Uchwała upoważnia Prezydium KM do przekazania środków finansowych na rzecz tych pracowników, którzy do tej pory mnie otrzymali żadnego odszkodowania i uczestniczyli w strajku co najmniej trzy dni. Komisja ma świadomość, że środki te nie będą pełną rekompensatą utraconych zarobków, jednak będą forma wsparcia dla tych, którzy ponieśli największe straty. W najbliższych dniach Prezydium dokona szczegółowych rozliczeń ze strukturami podzakładowymi według zasad solidarności i proporcjonalności zgłoszonych potrzeb. Komisja postanowiła również rekompensować utratę wynagrodzenia kol. Jerzemu Raciborskiemu, zwolnionemu przez pracodawcę za udział w legalnym strajku, do czasu, mamy nadzieję, pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy przez właściwy sąd.

3. W tym punkcie Komisja odniosła się do trzech zasadniczych spraw tj. płac w bieżącym roku, pakietu socjalnego, układu zbiorowego pracy. Uznano, że wobec kierowanych do nas licznych wyrazów niezadowolenia z wysokości przeprowadzonych w bieżącym roku podwyżek płac, nie ma przesłanek do zakończenia toczonego z DG sporu zbiorowego. Nie jest wykluczone, że w najbliższych miesiącach okaże się, że w przedsiębiorstwie mogły być uwolnione większe środki na płace dla pracowników. Ponadto Komisja wyraziła zaniepokojenie brakiem zainteresowania ze strony pracodawcy dla przyjęcia pakietu socjalnego i nowego układu zbiorowego pracy. Szczególnie zadziwiające jest to, że w tych dwóch kwestiach uprawniona strona związkowa przedstawiła już kilka miesięcy temu Dyrektorowi Generalnemu jednolite stanowiska. Odwlekanie porozumienia w tych strategicznych z punktu widzenia pracowników kwestiach Komisja oceniła jako brak dobrej woli ze strony DG w prowadzeniu dialogu społecznego i unikanie potwierdzenia zobowiązań pracodawcy wobec pracowników. Kierując się racjonalna oceną sytuacji oraz dobrem pracowników Poczty Polskiej, pomimo głębokich różnic i niełatwych doświadczeń Komisja przyjęła inicjatywę drugiego reprezentatywnego związku zawodowego (OPZZ) w sprawie spotkania kierownictw obydwu organizacji. Dojdzie do niego w najbliższym tygodniu i poświęcone będzie określeniu możliwych obszarów i form współpracy w najważniejszych dla przedsiębiorstwa i załogi kwestiach.

4. Minister Infrastruktury, Pan Cezary Grabarczyk podczas spotkania z Przewodniczącym Bogumiłem Nowickim zapowiedział zwołanie, przełożonego z wiosny, spotkania „okrągłego stołu” w sprawie przyszłości Poczty Polskiej w zmieniającym się otoczeniu rynkowym, na połowę października. Komisja potwierdziła, że uczestniczący w nim przedstawiciele „Solidarności” prezentować będą stanowiska wynikające z dotychczasowych uchwał władz stanowiących i wykonawczych Sekretariatu Łączności, uprzednich sekcji krajowych „Solidarności” działających w PP, a także Komisji Międzyzakładowej. Dotyczyć one będą przede wszystkim:
- otwartej, publicznej debaty o zobowiązaniu Państwa do zapewnienia obywatelom dostępu do usługi powszechnej,
- przypomnienie i podtrzymanie etosu pracy pocztowców wynikającego z wielowiekowej tradycji i historii poczty.
- niezwłocznej naprawy organizacyjnej przedsiębiorstwa i przywrócenia utraconych parametrów jakościowych jego działalności,
- standardów płacowych, socjalnych i obsługi administracyjnej pracowników,
- określenia godziwych i należnych pracownikom mechanizmów zabezpieczeń przed podjęciem procesu modernizacji firmy,
- zapewnienia klarownych perspektyw rozwoju pracownikom PP,

Komisja zgodnie uznała, że bez odniesienia się uczestników zapowiadanej debaty do tych podstawowych kwestii szanse i nadzieje z nią związane zostaną zmarnowane, a przyszłe przekształcenia mogą dać nieoczekiwanie znacznie gorsze, a nawet niebezpieczne efekty.





Karta Rabatowa Orlen








 
Webmaster: Sławek  ®2007