Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 




Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Aktualności

Autor: Bogumił Nowicki   Data: 2009-05-25
Struktura Poczty Polskiej
Zgodnie z wyrażanymi przez członków Komisji oczekiwaniami, będę prezentował wcześniej punkty planowanego porządku obrad KM. Dzisiaj chcę rozpocząć naszą dyskusję o strukturze organizacyjnej Poczty Polskiej
Od dłuższego czasu pocztowa „Solidarność”podkreślała, że przede wszystkim powinno się zdefiniować jak ma wyglądać Poczta Polska w najbliższej przyszłości, oraz jaki następnie ma być kierunek i dynamika jej zmian. Uważaliśmy również że, zmiany strukturalne powinny wyprzedzać zmiany personalne. Zostały niestety wykonane pierwsze wypowiedzenia w celu zwalniania pracowników, a zmiany strukturalne są na razie w sferze planów.
Mamy za sobą prezentację produktu, ale jeszcze nie znamy planu pracy z konkretnymi rozwiązaniami organizacyjnymi dotyczącymi back-office’u, zaproponowanymi przez „zespół dyr. Popka”. Pojawiły się pierwsze informacje dotyczące owoców pracy „zespołu dyr. Waszaka”, który pracował nad zmianami organizacyjnymi Centrum Poczty. Wiadomo, że prace tych obu zespołów nie były koordynowane, przebiegały niezależnie od siebie.

Praca pierwszego zespołu została, razem z przyjętą metodyką zaprezentowana partnerom społecznym.
Z prac drugiego zespołu znany jest bardzo ogólny przekaz, o przyjętym podobno przez Dyrektora Generalnego modelu, spłaszczającym strukturę Firmy. Spłaszczenie ma polegać na likwidacji szczebla regionalnego i wprowadzeniu struktury Centrum Poczty, opartego na 62 jednostkach rejonowych.
Niewątpliwie Centrum Poczty to autentyczne „centrum zysku”, przytłaczająca większość wpływów PP jest pozyskiwana właśnie przez pracowników tego centrum. Praca w tym centrum powinna przebiegać w możliwie sprawny i przyjazny pracownikom sposób.
„Solidarność” wielokrotnie apelowała o doprowadzenie do przywrócenia zbliżonej do dawnej (sprzed 2005 roku) struktury, która umożliwiała nam, jak pamiętamy, zdecydowanie lepszą od obecnej, obsługę wewnętrzną. Zrealizowanie naszego postulatu o połączenie CUP i CSP spowodowało niemal natychmiastową poprawę jakości.
Osobiście jestem zwolennikiem struktury w której PP miałaby 8 regionów, ponieważ zapewniłoby to Poczcie spójność ze strukturą Państwa. Umożliwiłoby to również optymalną współpracę z województwami samorządowymi, co w Unii Europejskiej wydaje się być istotne. Regiony powinny składać się z równoważnych sobie, porównywalnych w skali zatrudnienia, jednostek rejonowych. Ta równoważność powinna być osiągana w wyważony, spokojny sposób. Miejscem w którym powinno nastąpić spłaszczenie struktury jest zadziwiający zestrój Dyrekcji Generalnej, oraz warszawskich central centrów. Temu sądowi dawałem wyraz w kontaktach z Koleżankami i Kolegami, przedstawicielami Rządu, oraz na forum Rady PP.
Możemy przypuszczać, że zdecydowana większość członków naszego Związku dość spokojnie podejdzie do planu powołania nowych 62 jednostek, ponieważ dla pracowników okienek, rozdzielni, dla listonoszy jest w miarę obojętne, kto będzie ich „dyrektorem pierwszego kontaktu”. Spotkałem się nawet z tezą, że dotychczasowi dyrektorzy szczebla regionalnego i rejonowego, ze względu na to, że gorliwie prześladowali nas w strajku i po nim, zasługują na surowe traktowanie, jakie przyniesie im ta reorganizacja. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że to nieco naiwne uproszczenie, taka reorganizacja niesie również dyskomfort dla wszystkich pracowników poza eksploatacją oraz zaburzenia we wszystkich elementach funkcjonowania centrum w wymiarze podobnym do pamiętanego z 2005 roku. Pamiętać też powinniśmy o potencjalnych rynkowych konsekwencjach. Stąd potrzeba naszego stanowiska. Ponieważ temat jest obszerny, poświęcę mu jeszcze jeden komentarz przed posiedzeniem Komisji.
Pozdrawiam i czekam na uwagi.





Karta Rabatowa Orlen








 
Webmaster: Sławek  ®2007