Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 




Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Aktualności

Autor: Bogumił Nowicki   Data: 2009-06-20
Komunikaty
Zamieszczamy ostatnią uchwałę i dwa stanowiska przyjęte przez Zarząd naszej organizacji
Komunikat z posiedzeń Prezydium KM 17 czerwca i Zarządu 18 czerwca, który zawierał również spotkanie z Dyrektorem Generalnym, zamieścimy najdalej w poniedziałek.


Uchwała KM nr _1_/06/09

ws. upoważnienia szczególnego


Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej uznając, że jednym z najważniejszych celów Związku jest przywrócenie stanu układowego w przedsiębiorstwie przed jego komercjalizacją, na podstawie § 18 ust.2, w związku z § 18 ust. 1 pkt. 1 Regulaminu Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej,

upoważnia

Prezydium Komisji Międzyzakładowej do zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników Poczty Polskiej.


Warszawa, dnia 18 czerwca 2009r.



Stanowisko KM nr _1_/06/2009
w związku z obecną sytuacją organizacyjną Poczty Polskiej


1. Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność występuje do organów PP , Dyrektora Generalnego, Rady Poczty Polskiej, Rady Pracowników, oraz do organu właścicielskiego, Ministra Łączności, o podejmowanie decyzji dotyczących zmian organizacyjnych w PP z rozwagą w poczuciu odpowiedzialności za los największego polskiego przedsiębiorstwa państwowego, jego pracowników, a także ze świadomością odpowiedzialności za jakość usługi dostarczanej obywatelom.
2. Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność jest zdania, że zmiany dokonywane na strukturze Poczty Polskiej, poczynając od fundamentalnej zmiany w 2005r., spowodowały obecną zapaść organizacyjną, spadek jakości usług, oraz wybitne obniżenie konkurencyjności przedsiębiorstwa na zbliżającym się, europejskim wolnym rynku usług pocztowych. Komisja domaga się odpowiedzialności za podejmowane decyzje, której do tej pory zabrakło.
3. Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność żąda rzetelnej konsultacji planowanych wdrożeń strukturalnych i organizacyjnych rzutujących na dalsze losy przedsiębiorstwa z reprezentatywnymi partnerami dialogu społecznego, jako z podmiotami wyrażającymi rzeczywistą troskę o pracowników, przedsiębiorstwo i polski rynek usług pocztowych.




Stanowisko KM nr 2/06/2009
ws. standaryzacji


Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej po raz kolejny wyraża swój sprzeciw wobec braku informacji i konsultacji projektowanych zmian strukturalnych i organizacyjnych, szczególnie istotnych dla przyszłego funkcjonowania fundamentalnych elementów przedsiębiorstwa, stanu oraz kształtu zatrudnienia.

Zdajemy sobie sprawę z kryzysu narastającego w otoczeniu społeczno - gospodarczym PP oraz złożonej sytuacji Firmy u progu komercjalizacji i zapowiadanych zmian na rynku usług pocztowych przed jego całkowitym otwarciem. Dlatego, czując odpowiedzialność za kilkunastotysięczną rzeszę członków "Solidarności", a w perspektywie uzgodnień zbiorowych za całą załogę, uważamy że w obecnej sytuacji niezbędnym jest prowadzenie rzeczywistego i rzetelnego dialogu społecznego, zwłaszcza z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi. Nie zgadzamy się na takie przygotowywanie i wdrażanie najistotniejszych zmian w organizacji i zatrudnieniu , gdzie statutowe organy związku pozbawione są elementarnej wiedzy, co do narzucanych jednostkom terenowym kierunków lub zmuszone są pozyskiwać taką wiedzę drogą nieoficjalnych , nieformalnych kontaktów i rozmów.

Przykładem na szkodliwą, naszym zdaniem metodę postępowania pracodawcy i jego pełnomocników jest sprawa tzw. "standaryzacji kadry kierowniczo - kontrolerskiej w placówkach pocztowych". Uzyskane przez nas w tym względzie dane, skłaniają ku przekonaniu, że projektowana zmiana, w przypadku jej wdrożenia, może zachwiać podstawą funkcjonowania wielu set placówek pocztowych, świadomym naruszaniem lub pomijaniem określonych w zarządzeniach i instrukcjach procedur, drastycznym spadkiem jakości i terminowości oraz lawinowym wzrostem reklamacji. Osobnym, choć nie mniej dramatycznym, ich skutkiem może być alternatywa degradacji zawodowej lub utraty pracy dla nawet kilku tysięcy najbardziej uzdolnionych, ofiarnych i zaangażowanych pracowników eksploatacji. Przez ostatnie lata, kolejne kierownictwa Poczty polskiej kreśliły im , jak się okazuje, iluzoryczne ścieżki kariery. Wielu z nich uwierzyło w te obietnice i kosztem życia osobistego i rodzinnego wytrwale podwyższało swoje kwalifikacje ogólne i zawodowe . Za to poświęcenie , w najbliższym czasie mogą stanąć przed wyborem powroty do punktu wyjścia, albo pożegnania się z Poczta Polską.

Dlatego, w sposób dramatyczny i stanowczy wzywamy Dyrektora Generalnego do rzeczywistego dialogu społecznego, racjonalnego uwzględniania głosu stutysięcznej załogi i poszukiwania rozwiązań , które nie spowodują , że Poczta Polska w swojej działalności przekroczy otaczający ją poziom kryzysu gospodarczego i społecznego.


Warszawa, dnia 18 czerwca 2009 r.




Karta Rabatowa Orlen








 
Webmaster: Sławek  ®2007