Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 




Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Aktualności

Autor: Bogumił Nowicki   Data: 2010-07-20
Informacja
Prezentuję zwięzłą, lecz rzetelną informację przygotowaną przez Kolegę Witolda Paluszaka z Poznania.
Jeżeli Zarząd nie odstąpi od swoich zamiarów, zachęcam wszystkich, także kadrę kierowniczą, do posłużenia się tymi wiadomościami.


Informacja dla pracowników Poczty Polskiej S.A.

W związku z wydaniem przez Zarząd Poczty Polskiej S.A. Komunikatu z dnia 9 lipca 2010 r. i spodziewanym przedstawianiem przez pracodawcę propozycji porozumień o zmianie warunków indywidualnych umów o pracę informujemy:
1. Pracodawca ma prawo zaproponować każdemu pracownikowi zmianę umowy o pracę, właśnie w postaci porozumienia zmieniającego, jednak Pracownik ma prawo odmówić podpisania takiego porozumienia, czyli innymi słowy nie zgodzić się na propozycję pracodawcy. Pracownik z tego tytułu nie może ponieść żadnych negatywnych konsekwencji prawnych. Tak więc pracownikowi w drodze porozumienia nie można nic narzucić.
2. Jeżeli pracownik chce zastanowić się nad podjęciem decyzji, czy przyjąć lub odrzucić propozycję porozumienia zmieniającego, to pamiętaj, że nie ma żadnego czasu, wskazanego przepisem, do którego musisz podjąć decyzję. To strony - pracodawca i pracownik powinni uzgodnić termin lub też datę końcową, do której pracownik ma prawo się zastanawiać i ostatecznie podjąć stosowną decyzję. Jakiekolwiek próby pracodawcy wymuszające podjęcie szybkiej decyzji nie są oparte na prawie. W spotkaniu z pracodawcą dotyczącym podpisania porozumienia zmieniającego może uczestniczyć, na wniosek pracownika, przedstawiciel związku zawodowego.
3. Jeśli pracownik nie zgodzi się na propozycję porozumienia zmieniającego warunki umowy o pracę pracodawca i tak ma wyjście w postaci wypowiedzenia zmieniającego. Jednak wówczas:
• pracodawca musi pracownikowi pisemnie podać przyczynę wypowiedzenia i tą przyczynę (czy jest prawdziwa, rzeczywista itd.) możemy badać pod kątem zgodności z prawem (Inspekcja pracy, sąd pracy),
• odwołanie do sądu pracy od wypowiedzenia zmieniającego nie powoduje rozwiązania umowy o pracę,
• okres wypowiedzenia musi obejmować pełne miesiące kalendarzowe i jest uzależniony od stażu pracy danego pracownika w naszym zakładzie pracy. Staż 3-letni powoduje, że okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące kalendarzowe, a to oznacza, że gorsze warunki (np. niższe wynagrodzenie) w przypadku wypowiedzenia zmieniającego będzie dopiero po upływie 3 miesięcy,
• do połowy okresu wypowiedzenia pracownik ma prawo zastanowić się i podjąć decyzję, czy przyjmuje proponowane mu warunki,
• w przypadku członków związku zawodowego oraz pracowników niezrzeszonych w związku, ale korzystających z obrony związku, pracodawca musi przeprowadzić tzw. konsultację związkową, czyli przed wypowiedzeniem poinformować daną organizację związkową o zamiarze złożenia wypowiedzenia zmieniającego konkretnemu pracownikowi.
Podpisanie przez pracownika porozumienia zmieniającego oznacza definitywną zmianę warunków umowy o pracę nam mniej korzystne. Apelujemy o nie podpisywanie porozumień i kontaktowanie się w tej sprawie z przedstawicielami związków zawodowych.





Karta Rabatowa Orlen








 
Webmaster: Sławek  ®2007