Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 




Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Aktualności

Autor: Bogumił Nowicki   Data: 2010-07-24
Informacja
21 lipca odbyła się Rada Nadzorcza PP. Uczestniczyłem, wspólnie z S. Redmerem w pierwszej części RN, poświęconej informacji o decyzji Zarządu PP, dotyczącej zamiaru dania wypowiedzeń zmieniających wszystkim pracownikom Spółki. Przedstawiliśmy racje pracowników. Przewodniczący RN, dr Andrzej Panasiuk podjął decyzję o wprowadzeniu informacji bieżącej na temat postępu negocjowania układu zbiorowego pracy, na każdym następnym posiedzeniu RN. Jak dowiadujemy się dzisiaj, RN przyjęła również na tym posiedzeniu nie przyjętą wcześniej strategię PP.

Wczoraj odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie zwolnień grupowych w przypadku niezaakceptowania przez pracowników wypowiedzeń zmieniających, planowanych przez Zarząd PP. Zarząd widzi w tym jedyny sposób na poprawienie kondycji PP. Podnoszone przez Prezesów argumenty nie odbiegają od prezentowanych w piśmie przewodnim do przekazanego związkom projektu, czy w prezentacji zawieszonej przez Zarząd na stronie PP.
Niestety podczas spotkania pojawiły się po stronie związkowej głosy:
-postulujące powrót do rozważenia regulaminu grupowego,
-lub pytające o ewentualne rekompensaty utraconych uprawnień,
to świadczy w najlepszym przypadku o nieprzygotowaniu do pełnienia obowiązków związkowca, a w najgorszym, o poddaniu się manipulacji Zarządu.
Większość ze związków nie ma na szczęście wątpliwości, że jest to próba odebrania podstawowych uprawnień pracownikom i nie może być zaakceptowana.
Jak wiemy, działania zarządu PP zmierzają do osiągnięcia dwóch efektów, natychmiastowej poprawy wyniku spółki i likwidacji obowiązku tworzenia rezerw. Prezes był zmuszony przyznać, że całkowitą i natychmiastową likwidacją najbardziej wpływających na rezerwy nagród i odpraw, osiąga natychmiastowy efekt - likwidację rezerw. W przypadku ich stopniowego „wygaszania” ten efekt jest rozciągnięty w czasie, ale jednocześnie pracownicy są traktowani w bardziej cywilizowany sposób.
W celu przywrócenia zasad cywilizacji zachodniej naszym obowiązkiem jest przedstawienie kolejnej wersji układu zbiorowego. Próba ustalenia wspólnego stanowiska strony związkowej w sprawie nowej propozycji zapisów układu zbiorowego zostanie podjęta 02 sierpnia. W przyszłym tygodniu we wtorek przekażę projekt uzp do naszej wewnętrznej konsultacji. Proszę o przekazywanie uwag do Sekretarz KM do czwartku 27 lipca.

Zakończenie konsultacji w sprawie wypowiedzeń zostało zaplanowane na 9 sierpnia, oczywiście nie będzie akceptacji dla projektu, potwierdził to również drugi związek reprezentatywny.

Nasze działania formalnoprawne muszą polegać na wsparciu wszystkich, którzy udadzą się do sądu. Jeżeli ludzie podpisują porozumienie ustawiają się od razu poza wszelką możliwością obrony swoich interesów w sądzie. Obowiązkiem wszystkich Przewodniczących Komisji Podzakładowych jest uprzytomnienie tej prostej prawdy przede wszystkim naszym związkowcom, ale także wszystkim rozsądnym pracownikom. Im więcej zostanie podjętych spraw sądowych, tym większe możliwości zatrzymania tego procesu. Pracodawca, zobligowany politycznie do przeprowadzenia tej akcji, ustąpi tylko w przypadku totalnej klęski na salach sądowych, albo pod silną presją społeczną.
Presję społeczną może wywrzeć naprawdę duże wydarzenie medialne, ponieważ nasz rząd egzystuje głównie w sferze mediów. Przedstawiłem wczoraj publicznie pocztowym związkom pomysł przeprowadzenia manifestacji w Warszawie w formule wzięcia przez pracowników dnia wolnego na żądanie. Jak na razie akceptację zgłosił mi jeden przewodniczący. Jestem zdania, że aby taka manifestacja miała wymiar czytelnego komunikatu dla pracodawcy i rządu, musi w niej wziąć udział kilkadziesiąt tysięcy pracowników. Nie wiem dzisiaj na jaki wymiar zaangażowania innych związków możemy liczyć, podstawą jest dla mnie rzetelna informacja od Was. Ze względu na kwestie organizacyjne(ustalanie terminu legalnej manifestacji), oraz ze względu na wakacje sejmowe i rządowe manifestacja powinna dojść do skutku w trakcie biegu ewentualnych wypowiedzeń, czyli we wrześniu. Proszę o informację do końca przyszłego tygodnia, obecność ilu osób ze swojego terenu deklaruje każdy Przewodniczący. Proszę też o pozyskanie informacji od Waszych lokalnych partnerów związkowych, na ile chcą podjąć takie działanie.

Nie obiecujemy cudów, to nie nasza specjalność. Związek zawodowy może udzielić pomocy, ale czasem pracownik musi coś zrobić sam. Pracodawca przez swoje agendy już młotkuje pracowników informacją, jak dobrze będzie miał gdy podpisze porozumienie. Kolejny raz w relacjach pracownik i pracodawca mamy do czynienia z kwestią zaufania. Pracodawca będzie mówił, zaufajcie nam, podpiszcie porozumienie.
Zarząd chce pokazać rządowi i mediom, które zaczynają być ciekawe, co się dzieje w największej polskiej firmie, patrzcie państwo w PP S.A. spokój , większość pracowników zrozumiała merytoryczną argumentację Zarządu i radośnie podpisała porozumienia, rezygnując ze swych uprawnień, aby wesprzeć spółkę. Tylko nieliczni poddali się propagandzie związków zawodowych!

Przypominam, że kiedyś były Z-ca Dyrektora Generalnego zachęcał aby zaufać kierownictwu PP, a nie „Solidarności”. Gdyby wtedy pracownicy inaczej ulokowali swoje zaufanie inaczej wyglądałaby dzisiaj sytuacja PP S.A.
Dzisiaj nie ma dylematu, czy uczestniczyć w strajku. Dzisiaj wystarczy skorzystać z prawa każdego wolnego człowieka i nie podpisać bzdurnego porozumienia. Każdy, kto podpisze porozumienie działa na szkodę swoją i Kolegów. Tu nie jest potrzebna odwaga, wystarczy zdrowy rozsądek. Wtedy Związek może powiedzieć Premierowi, Ministrowi i mediom, pracownicy poczty nie dadzą się prowadzić jak barany na rzeź. Jesteśmy w Europie, nie pozwalamy w Polsce i w Poczcie Polskiej na metody z Kirgistanu.


Na zakończenie informuję, że zwołuję Prezydium KM na wtorek 3 sierpnia.


Bogumił Nowicki


Kraków dnia 23.07.2010 r.




Karta Rabatowa Orlen








 
Webmaster: Sławek  ®2007