Czwartek, 21 czerwca 2018 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 
Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Aktualności

Autor: Sławomir Steltmann   Data: 2012-09-06
Bogumił Nowicki dla Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności
Poniżej publikuje treść wywiadu, którego udzielił Bogumił Nowicki - Przewodniczący MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej dla Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. Wywiad ten przeczytać można również na stronie internetowej Komisji Krajowej oraz w najnowszym wydaniu Serwisu Informacyjnego Solidarności.
                                                                              Sławomir Steltmann

Cięcia na Poczcie Polskiej

29 sierpnia podpisano protokół rozbieżności w ramach sporu zbiorowego w Poczcie Polskiej. Solidarność domaga się podwyżek płac średnio o 330 zł brutto oraz wstrzymania redukcji zatrudnienia. W styczniu zarząd Poczty Polskiej uruchomił Program Dobrowolnych Odejść, w wyniku którego z pracy zrezygnowało prawie 3 tys. osób. Pracownicy, którzy zdecydowali się skorzystać z zapisów programu otrzymali odprawy w wysokości od trzech do siedmiu miesięcznych pensji, w zależności od stażu pracy. - Program nie był w żaden sposób konsultowany ze związkami zawodowymi. Nie zgadzamy się na taką pozorną restrukturyzację, która polega wyłącznie na pozbywaniu się pracowników - mówi Bogumił Nowicki, przewodniczący związku w PP i szef Sekretariatu Łączności NSZZ Solidarność.

Drugą przyczyną trwającego od początku roku sporu zbiorowego w Poczcie Polskiej są niskie wynagrodzenia. Jak przekonuje Nowicki, płace w firmie w ostatniej dekadzie spadły w stosunku do średniej krajowej o blisko 20 proc. - W 2000 roku średnia płaca w Poczcie Polskiej stanowiła około 108 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Dzisiaj jest to zaledwie 88 proc. - zaznacza przewodniczący oraz dodaje, że ostatnie podwyżki pracownicy Poczty dostali 4 lata temu. - Z powodu inflacji nasi pracownicy ubożeją z roku na rok. Jeżeli mediacje w sporze zbiorowym nie przyniosą porozumienia, zapytamy pracowników, co sądzą na ten temat w referendum strajkowym - zapowiada przewodniczący.

W Poczcie Polskiej trwają prace nad nowym, motywacyjnym systemem wynagrodzeń. Pilotażowy program testujący te rozwiązania był prowadzony w ostatnim kwartale 2011 roku w Gorzowie Wielkopolskim, Gdyni, Krośnie i Rybniku. - Do tej pory, mimo niskich zarobków, pracownicy naszej firmy posiadali przejrzysty i stabilny system płac. Teraz zarząd zamierza wprowadzić rozwiązania funkcjonujące w prywatnych firmach świadczących usługi pocztowe, gdzie ludzie opłacani są ?od listu?. Dla nas takie pomysły są nie do zaakceptowania - podkreśla Nowicki.

Sonda
Czy w Twoim miejscu pracy (czytaj: Poczta Polska SA) stosowany jest wobec Ciebie mobbing ze strony przełożonych? 
Webmaster: Sławek  ®2007