Piątek, 3 maja 2024 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 




Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Aktualności

Autor: Janusz Szabowski   Data: 2014-03-21
Komentarz wiceprzewodniczącego KM
Koleżanki i Koledzy,
Szanowni Czytelnicy tej strony.


Nieczęsto wypowiadam się publicznie, a to z bardzo prozaicznych powodów. A to rozum nieprzesadny, język niezbyt wytworny, wiek 50+, no i Panie Boże wybacz lenistwo. Jednak okoliczności (nie nowe) ostatnich miesięcy, a w szczególności kilkunastu godzin, sprowokowały mnie do zabrania Wam kilku chwil, jeśli dotrwacie do końca tego wpisu..

1. Najpierw komunikat napisany przeze mnie dzisiaj, po otrzymaniu tekstu Porozumienia, kończącego spór zbiorowy z Pracodawcą, zawiązany i toczony przez NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty od czerwca ubiegłego roku.
"Wczoraj, w godzinach wieczornych, po wielomiesięcznych negocjacjach (od czerwca ubiegłego roku), Zarząd PP S.A. i NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty zawarły Porozumienie kończące spór zbiorowy, pomiędzy stronami, w kwestiach płacowych pracowników Poczty. Rokowania były niezmiernie trudne, ze względu na upór i opóźnianie postępu w nich przez pracodawcę, ale także poprzez to, że żaden z ponad 70 innych związków zawodowych działających w PP S.A. formalnie nie wsparł naszych postulatów. Warto to zapamiętać. Upominaliśmy się o podwyżkę płac, jednak wobec wyżej wspomnianych okoliczności i poprzez ostatnie zachwiania przychodów (np. nieszczęsny "przetarg"), zawarliśmy kompromis, który pozwoli wypłacić pracownikom, jeszcze przed Świętami kilkaset złotych jednorazowego wsparcia (w kwocie brutto to blisko 1000 zł na 1 etat). NSZZ "Solidarność" nadal będzie upominać się, a kiedy trzeba walczyć, o utrzymanie miejsc pracy i przywrócenie pocztowcom płac na godnym i odpowiednim do ich wysiłku poziomie."

2. Teraz zaproszenie do przeczytania artykułu pt. "Plagiat", autora, którego bardzo cenię, czyli Waldemara Łysiaka, zamieszczonego w ostatnim tygodniku "Do Rzeczy" (NR 12/060 17-23 marca 2014, str. 42) opatrzonego mottem:
"Wszelka twórczość składa się w dużej mierze z nieoznakowanych cytatów, zapożyczeń i przywłaszczeń, kolaży, pastiszy i przeróbek umieszczanych w innym kontekście, słowem: z prezentowania materiału już istniejącego" (Masolino d'Amico 1994)
Tekst jest poświęcony plagiatowi w dziedzinie sztuki, twórczości.

3. Na koniec refleksja, po otrzymaniu tekstu Porozumienia z dnia 21 marca (dzisiaj) 2014 roku ws. podziału środków z rezerwy finansowej za 2013 rok, podpisanego przez Zarząd Spółki i Związek Zawodowy Pracowników Poczty (OPZZ).
Cóż, nieuchronny "postęp cywilizacyjny" powoduje, że pewne zjawiska, procesy, w konsekwencji pojęcia, bledną, zanikają stają się archaiczne, a z czasem archeologiczne. Wypierane są przez nowe, choć znane od wieków, a dzisiaj napędzające ów postęp. Z pierwszej grupy przychodzi mi na myśl przyzwoitość, z drugiej kategorii: łajdactwo. I choć wiek 50+ nie jest osiągnięciem szczególnym, to dzisiaj, wobec tak ciekawych zdarzeń (nie pierwszych) wolę otoczenie pojęć archaicznych niż podnoszący adrenalinę pęd lokomotywy postępu.

Ps. "Kto ma uszy, niechaj słucha"

Janusz Szabowski
Wiceprzewodniczący KM
NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty





Karta Rabatowa Orlen








 
Webmaster: Sławek  ®2007