Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 




Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Aktualności

Autor: Sławomir Steltmann   Data: 2014-08-27
Pamiętamy o obrońcach Poczty Polskiej
1 września 2014 r. w obchodach 75 rocznicy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, która odbędzie się przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej wezmą również udział członkowie Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej.
W tym dniu oddamy hołd walczącym z niemieckim najeźdźcą pocztowcom, którzy zapłacili najwyższa cenę w obronie Poczty Polskiej.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.00.

Program:
- uroczysta Msza Święta,
- przemówienia zaproszonych gości,
- złożenie wieńców pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej.
- ok. 14:00 - zakończenie uroczystości przy Pomniku.

Wszystkich członków i sympatyków pocztowej "Solidarności" serdecznie zapraszamy.


Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku

O godzinie 4:45 Niemcy przy użyciu artylerii i broni maszynowej zaatakowali gmach poczty, licząc na jego szybkie opanowanie przez zaskoczenie; odparci przez polską załogę ogniem karabinów maszynowych i granatami sprowadzili pod gmach działa i wozy pancerne (PzKpfw ADGZ "Ostmark", "Sudetenland" oraz prawdopodobnie DZVR "Saarland" lub "Memel").

Ogień prowadzony z odległości kilkudziesięciu metrów spowodował duże uszkodzenia budynku. Następnie podjęto próbę opanowania gmachu poczty przez otwór wybity w ścianie sąsiadującego z nią niemieckiego Arbeitsamtu. Gdy nie udał się ponowny szturm na budynek poczty, podpalono go miotaczami ognia oraz benzyną wpompowaną motopompą. Po 14-godzinnej obronie bohaterscy pocztowcy przerwali walkę. Pierwszy wychodzi z gmachu z białą flagą Jan Michoń i w tym momencie zostaje śmiertelnie ugodzony kulą. Ginie również poparzony miotaczami płomieni - już po kapitulacji - Józef Wąsik.

Podczas obrony poczty poległo 6 jej obrońców (Konrad Guderski, Brunon Marszałkowski, Stanisław Rekowski, Bronisław Szulc, Jan Michoń i Józef Wąsik) Wskutek silnego poparzenia ogniem oraz odniesionych ran 6 osób zmarło w niewoli (Józef Mitkowski, Alojzy Franz, Bernard Binnebesel, Stefan Cywiński oraz Jan Pipka). Była wśród nich również 11-letnia Erwinka Barzychowska, którą Niemcy polali płynem łatwopalnym i podpalili kiedy chciała wydostać się z płonącego budynku.

38 osób Niemcy wzięli do niewoli. Uwięziono ich w Biskupiej Górze. Wyrokiem sądu pod przewodnictwem generała F.G. Eberhardta, szefa SS Heimwehr, obrońców skazano na karę śmierci przez rozstrzelanie - wyrok wykonano 5 października 1939 (wśród rozstrzelanych był m.in. drugi dowódca obrony A. Flisykowski).

Tylko 4 obrońcom poczty udało się w czasie walki zbiec (przetrwali okupację). Pracowników, którzy nie brali udziału w obronie poczty, zabrano z domów i zesłano do obozów koncentracyjnych, gdzie 10 rozstrzelano, a 18 zamęczono. Rodziny pocztowców poddano represjom.

Obrona Poczty Polskiej była patriotycznym, krótkim i pięknym zrywem nielicznej grupy jej pracowników w obronie niepodległości.











Karta Rabatowa Orlen








 
Webmaster: Sławek  ®2007