Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 




Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Aktualności

Autor: Bogumił Nowicki   Data: 2014-09-28
Komunikat po 24 września br.
Koleżanki i Koledzy,

napisałem w ostatnim komunikacie dotyczącym spotkania z zarządem (pełnomocnikami?), że my, związki negocjujące z zarządem zuzp, wyszliśmy dzisiaj z przełomową, praktyczną, pragmatyczną propozycją układową. Jesteśmy gotowi negocjować i podpisać zuzp zawierający w sobie zaktualizowane treści z protokołu dodatkowego, którego niepodpisanie było dla zarządu pretekstem wypowiedzenia obowiązującego zaledwie od czterech lat zuzp. Przygotowaniu powyższej, merytorycznej sprawy, była poświęcona spora część naszego spotkania wewnątrzzwiązkowego 24 września.
Osiągnęliśmy wewnętrzny konsensus do formuły naszej propozycji, będącej wspólną odpowiedzią na wypowiedzenie obowiązującego zuzp przez zarząd. Organizacje, które nie podpisały protokołu dodatkowego do zuzp, wyraziły gotowość podjęcia wspólnych negocjacji z zarządem w gronie sygnatariuszy protokołu dodatkowego w celu wprowadzenia zaktualizowanych przepisów z tego protokołu do treści obowiązującego zuzp i przyjęcie tego dokumentu w jednolitej formule. Tym samym zniknęłaby podstawowa przyczyna wypowiedzenia zuzp przez zarząd. Przypominam, że zarząd użył w swoim bałamutnym tekście po pierwszych rokowaniach, sformułowania: "Przyczynami wypowiedzenia dotychczasowego ZUZP są przede wszystkim obiektywne powody, dotyczące naszej Spółki i sytuacji na rynku usług pocztowych. Dodatkową przyczyną była trudność w uzyskaniu zgody wszystkich związków zawodowych, które dotychczasowy układ podpisały, na wprowadzanie do niego zmian". Ponieważ sformułowanie, obiektywne powody, dotyczące naszej Spółki i sytuacji na rynku, nie zawiera żadnej treści, zatem jest oczywiste, że związki zawodowe usunęły 24 września jedyną faktyczną przyczynę, podaną jako powód wypowiedzenia przez zarząd. Na marginesie, niesmaczne są próby zarządu, przerzucenia odpowiedzialności za wypowiedzenie zuzp na stronę związkową. Gdyby zarząd z równym zapałem jak lansuje program Dialog, zajął się przekonywaniem partnerów faktycznego dialogu do swoich eksperymentów, nie znajdowalibyśmy się w obecnej, kłopotliwej sytuacji.
Ustaliliśmy również, że niewątpliwie niezbędne jest, transmitowanie w zakładowym intranecie i pełne zapisywanie negocjacji, zgodnie z pierwotną propozycją strony związkowej. Po pierwszych rokowaniach zarząd przedstawił Pracownikom Poczty Polskiej swoją ich interpretację. Ta interpretacja zaledwie okazjonalnie styka się z faktami. Zatem dla strony związkowej jest oczywiste, że Pracownicy zasługują na prawdę, a nie na interpretacje, mające luźny związek z rzeczywistością. Niechęć zarządu do transparentności obrad jest zadziwiająca.

"Solidarność" powtórzyła dwie informacje z poprzedniego spotkania.
- O wydaniu ulotki protestacyjnej w nakładzie, który umożliwi każdemu Pracownikowi PP wzięcia udziału w ankiecie zawartej w ulotce. Da to nam sondażowy sygnał, co dotychczas o pomysłach zarządu sądzą pracownicy. W przypadku braku postępu w negocjacjach związki rozważą wydanie w następnej kolejności druku, dającego Pracownikom możliwość analizy porównawczej między uprawnieniami, gwarantowanymi przez obecny zuzp i ich brakiem w "nowym systemie wynagradzania".
- Oraz o planowanej przez nasz Związek 18 października, pokojowej manifestacji , mającej na celu wzbudzenie wreszcie zainteresowania, polskiego rządu i tzw. opinii publicznej, procesami zachodzącymi na polskim rynku pocztowym i procesami wewnętrznymi, do których dochodzi w największym polskim przedsiębiorstwie.
Wyjaśniliśmy jednocześnie pojawiające się wątpliwości, dotyczące gdańskiego apelu naszej KM, o nieuczestniczenie w obchodach pocztowego święta organizowanych przez zarząd w październiku. Apel dotyczy angażowania się działaczy związkowych we współorganizację tych obchodów. Nie mieliśmy oczywiście na myśli pozbawiania żadnego Pracownika PP ewentualnej nagrody, związanej z udziałem w tych uroczystościach. Oczywiste jest, że w sytuacji ekonomicznej, do jakiej zostali doprowadzeni Pracownicy PP podczas rządów obecnej koalicji, nie będziemy im sugerować dodatkowych wyrzeczeń, które i tak nie zostałyby zrozumiane przez zarząd.

Oczywiście podtrzymujemy zaproszenie do współpracy przy organizowaniu manifestacji w Warszawie 18 października, do wszystkich organizacji związkowych w Poczcie Polskiej. Mamy nadzieję, że organizacje związane z ogólnokrajowymi podmiotami zechcą na manifestację zaprosić swoich krajowych liderów. "Solidarność" ma wstępne potwierdzenie obecności ze strony Przewodniczącego Piotra Dudy. Oczywiście ze swojej strony wyrażamy gotowość udziału w protestach, których zasadność dostrzegaliście Koledzy w listopadzie. Jednak z naszego doświadczenia wydaje się nam, że te manifestacje powinny się odbywać już po Świecie Niepodległości i po wyborach samorządowych, ponieważ pamiętamy o bezczelnym dopisywaniu nam intencji partyjnych w naszych poprzednich, gospodarczych protestach.

W zgodnym porozumieniu ustaliliśmy konieczność przyjęcia wspólnego stanowiska, dotyczącego komunikatu zarządu po pierwszych negocjacjach.
Również podjęliśmy decyzję o niezwłocznym wystąpieniu do Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Poczty Polskiej, czyli do nowego, konstytucyjnego Ministra AiC, Andrzeja Halickiego, o pilne spotkanie ze stroną związkową w sprawie Poczty Polskiej.
Projekty obydwóch wystąpień mają być przygotowane przez organizacje reprezentatywne.

Kraków, 27 września 2014r.

Bogumił Nowicki






Karta Rabatowa Orlen








 
Webmaster: Sławek  ®2007